Na posledním setkání konfirmandů před Vánocemi se mne někteří nesměle zeptali, jak se vlastně ten Štědrý večer slaví „po křesťansku“. A tak jsem se rozhodl sepsat, jak to také může vypadat. Co vy na to?

Štědrý večer patří k oněm vzácným chvílím, které s sebou nesou výjimečnou atmosféru a zvláštní poselství. Alespoň bychom si to tak přáli. Jako křesťané chceme tento večer prožít nejen jako svátek rodinné pohody či oslavu hojnosti a krásných tradic. Chceme jej slavit především jako svátek příchodu Spasitele – Ježíše Krista. Jako svátek boží dobroty a naší záchrany. Proto k důležitým součástem slavnostní večeře patří i modlitba a čtení Božího Slova – Bible. Naopak se vyhýbáme zvykům a tradicím, které jsou spojeny s pověrami, věštěním a dalšími pohanskými praktikami.

Zde je pár myšlenek a nápadů, jak o Štědrém večeru dát prostor nejen naší pohodě, ale především zvěsti Evangelia o Ježíši Kristu.

  • Během celé přípravy pamatujeme na to, že cílem není dokonalá příprava a dokonalé dárky, nýbrž dobré vztahy a radostná atmosféra. Ne věci ale lidé kolem nás. Ne stres a shon ale pokoj a radost ze sebe navzájem.
  • Štědrý den je rodinným svátkem, a tak si společný čas vyhraďme pro sebe navzájem a nerozmělněme ho plytkou a pasivní televizní zábavou.
  • Když přijde čas slavnostní večeře, dbáme na atmosféru ztišení a důstojného slavení.

Příklad programu Štěrého večera:

  1. Zahájení slavnostní večeře. Slavnostní chvíli zahájí někdo z dospělých (zpravidla otec/hlava rodiny). Úvodní slovo zpravidla zahrnuje:
    1. Krátké vzpomínky na uplynulý rok a vyjádření vděčnosti, že nám bylo dáno znovu se setkat u rodinného stolu.
    2. Připomenutí hlavního důvodu slavení Vánoc – narození Ježíše Krista – a uvedení čtení evangelia
  2. Zpěv koled. Je krásné, když si slavnostní večer můžeme zkrášlit nejen písničkami z rádia či CD, ale když si je můžeme také zazpívat. K doprovodu je krásné využít všechny rodinné talenty a nástroje. V Evangelickém kancionále je najdeme pod čísly 30-63.
  3. Čtení vánočního evangelia. K přečtení je vhodný zejména text obsahující vánoční příběh o narození Ježíše. Najdeme jej v Lukášově evangeliu v kapitole 2, verše 1-20 (případně i Matouš 1,18-25).
  4. Modlitba. Po čtení textu se ztišíme ke společné modlitbě. Mohou se krátce modlit všichni přítomní, nebo jen vybraní členové rodiny. V modlitbách chceme Bohu poděkovat za uplynulý rok ale také za dar Spasitele. Můžeme se také přimlouvat za blízké, kteří jsou nemocní nebo strádají nějak jinak.
    Příklad modlitby:Svatý Bože, děkujeme Ti za to, že jsme se opět mohli sejít u tohoto svátečního stolu. Děkujeme Ti za všechny dary tvé lásky, které jsme od Tebe přijali v celém uplynulém roce, zvláště za……[možno uvést konkrétní věci/momenty]. Je jich víc, než si zasloužíme. Odpusť, Pane, co jsme zůstali dlužní v lásce k Tobě a bližním. Odpusť všechny chvíle, kdy jsme nejednali podle tvé vůle a zarmoutili Tě svou slabou vírou, neláskou, lhostejností a hříchem. Děkujeme ti, že si dnes můžeme připomínat narození Pána Ježíše Krista, který přišel na tento svět právě proto, aby nás zachránil od těchto slabostí a hříchů, a daroval nám pokoj, radost a naději.V tuto radostnou chvíli se chceme, Pane, přimlouvat a prosit za…. [možno uvést konkrétní věci/momenty]. Děkujeme Ti, že vše máš ve svých rukou. Ty jsi, Pane, Světlo světa. Dej, abychom svůj život vedli po cestách, na kterých svítí Tvá pravda a láska. Žehnej nám a celé naší rodině. Skrze Ježíše Krista, našeho Pána. Amen.Poté společně zakončíme modlitbou „Otče náš“.
  5. Lámání oplatků. Oplatky jsou z nekvašeného těsta a jsou symbolem Ježíše Krista, který se obětoval za naše hříchy. Jeho smrt nám nabízí smíření s Bohem. Podobně i oplatek, který si lámeme mezi sebou, je symbolem lásky, smíření a dobré vůle. V praxi to vypadá zpravidla tak, že si každý vezme jeden oplatek a postupně podá ruku všem přítomným. Nejprve si tedy dva podají ruku, navzájem vysloví svá přání (nebo i poděkování či prosby o odpuštění) a následně si každý ulomí kousek oplatku toho druhého. V našich přáních nechceme myslet jen na dostatek materiálních darů, na „štěstí a zdraví“, i když jsou důležité, ale také na dary duchovní: lásku k Bohu, radost ze života s Ježíšem, sílu odpouštět apod.
  6. [Biblické veršíky. V mnoha křesťanských rodinách se po lámání oplatků také vytahují tzv. „výročky“ – malé kartičky s odkazy na krásné biblické texty jako přání či motto pro následující rok. Takové kartičky je možno zakoupit v některých křesťanských knihkupectvích, nebo je možno je vypsat ručně. Nejde o věštby nebo jinak magické výroky, ale o slova povzbuzení z Bible. Poté, co si každý vytáhne svůj veršík, společně si je všichni navzájem přečtou.]
  7. Slavnostní večeře. Po lámání oplatků případně už můžeme zasednout ke slavnostnímu stolu. Před jídlem se krátce ztišíme k modlitbě za jídlo. Příklady (dětských) modliteb:

I. Požehnej nám, Pane, jídlo, které máme.
Za všechno, co dáváš, Díky Ti vzdáváme. Amen.

II. Děkujeme, Bože, za dary tvé lásky.
Pomoz, ať v síle všech tvých darů dokážeme konat více dobra:
Dělit se s druhými, milovat a odpouštět. Amen.

Další program večera.

  1. Dárky. Po chutné večeři již nic nebrání tomu, aby byly rozdány dárky. Kéž jsou výrazem naší lásky, pozornosti a ne marnivosti. Skromnost a střídmost se sice nenosí, ale mají zde své místo. Jak praví starý biblický mudrc: „Lepší je jídlo ze zeleniny a k tomu láska, než z vykrmeného býka a s tím nenávist.“ (Přísloví 15,17)
  2. Štědrovečerní nebo Jitřní bohoslužba. Nejde jen o zvláštní prožitek vánoční atmosféry, ale také o společnou oslavu Boha, který nám chce být blízko. Prožijme to naplno!

Požehnané Vánoce!

Vánoční program – Program świąteczny

Napište své podněty na slavení Vánoc: